Вивчення другої мови допомагає запобігти хворобі Альцгеймера

Вивчення другої мови допомагає запобігти хворобі Альцгеймера

Хочете бути захищеним від хвороби Альцгеймера? Тоді вам доведеться вивчити іноземну мову! Саме таким був висновок учених після проведення нових досліджень мозку, які показали, що мозок двомовної людини функціонує краще і довше, якщо хвороба все-таки почала розвиватися.


Психолог Елен Биалисток(Ellen Bialystok) і її колеги з Університету Йорка в Торонто нещодавно протестували 450 пацієнтів з діагнозом хвороба Альцгеймера. Половина цих пацієнтів говорили на двох мовах, а інші володіли тільки рідними.

Усі пацієнти мали однакові рівні порушень когнітивних функцій, проте дослідники виявили, що у двомовних пацієнтів захворювання було діагностоване в середньому на 4 роки пізніше, ніж у другої групи. Більше того, у першої групи симптоми хвороби стали реально давати про себе знати на 5 років пізніше, ніж у іншої групи.

Нам вдалося визначити, що хвороба у двомовних людей розвивається на 4-5 років пізніше, ніж у тих, хто говорить тільки на одній мові, а це означає, що вони здатні впоратися з хворобою краще, - говорить Биалисток.

Сканування мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера показали, що ушкодження мозку у двомовних людей менше. Різниця в поведінці хворих, їх здібностях і функціонуванні не була занадто істотною. Двомовні хворі поводилися також як і одномовні, хоча у перших хвороба прогресувала повільніше.


Коли хвороба вражає певні ділянки мозку, у двомовних людей мозок продовжує функціонувати, - додала Биалисток. Двомовність дає захист пацієнтам у віці, навіть якщо хвороба Альцгеймера починає вражати когнітивну функцію мозку.

Дослідники вважають, що цей захист двомовні пацієнти отримують завдяки тому, що мають відмінність у будові мозку. Дослідження показали, що люди, які говорять на двох мовах, використовують певні ділянки мозку і тренують їх більше. Наприклад, префронтальная кора головного мозку і деякі інші області відповідають за нашу здатність до складніших розумових процесів.

Це одна з найважливіших областей мозку, - вважає учений. Вона контролює увагу і все, про що ми думаємо, що робить нас унікально мислячими істотами.

По теорії двомовні люди постійно тренують ці області мозку, щоб дві мови не сплуталися в один. Їх мозок повинен відсортовувати слова, що належать до різних мов, а також постійно перемикатися з однієї мови на іншу і правильно висловлюватися на обох.

Усе це, схоже, приносить користь когнітивної здатності навіть тоді, коли мозок вражається такими захворюваннями, як хворобу Альцгеймера.

Звичайно, це не означає, що якщо ви говорите на двох мовах, це вас може захистити на 100 відсотків від хвороби, - говорить Биалисток. Проте це допомагає хворим краще справлятися з хворобою.

Більше того, згідно з іншими дослідженнями, двомовність дає користь навіть у тому випадку, якщо людина не говорить на двох мовах з самого раннього дитинства, а починає учити іноземну мову пізніше.