Кропива згущує або розріджує кров?

Кропива згущує або розріджує кров?

Які тільки легенди не ходять навколо цієї лікарської рослини: хтось говорить, що кропива кров розріджує, хтось - що, навпаки, згущує. Як же йдуть справи насправді? Вплив кропиви на кровоносну систему очевидний. Але в чому ж воно полягає? І яку дію чинить така потужна цілюща трава на кровотворну функцію? У цій статті ми розберемося, що до чого, розставимо усі точки над И.

Ключ - в складі

Свіжозірвана кропива є рекордсменом серед інших трав за змістом рідкісного вітаміну К1. Людський організм не здатний його продукувати, тому він може поступити всередину тільки з лікарськими препаратами або з їжею. Кращим джерелом вітаміну К1 є саме свіже листя і стебла кропиви. Адже це не просто синтетичний аналог, а природний вітамін в його первозданному виді.

Чим же так славиться вітамін К1? Він збільшує здатність згущуватися крові і сприяє виробленню протромбіну. Тому можна з упевненістю сказати, що свіжа кропива підвищує в'язкість крові.

Кропива містить 9 з 10 незамінних амінокислот, солі заліза, безліч вітамінів і мінералів, дубильні речовини і фенольні з'єднання, завдяки чому лікарська рослина має високу харчову цінність і здатність чинити цілющу дію на органи і тканини. Особливо великий його вплив на серцево-судинну систему:

 • зміцнення стінок судин;
 • зниження цукру і шкідливого холестерину;
 • зміна хімічного складу крові;
 • підвищення гемоглобіну;
 • гіпотензивна дія.

Кропива особливо показана жінкам з хворобливими і щедрими менструаціями: завдяки вітаміну К1 знижується кількість крові і зникають хворобливі симптоми. Годуючим мамам дуже корисно включати в раціон лікарську траву: вона не лише зробить сприятливу дію на кровоносну систему жінки, але і поліпшить властивості молока.


У постменопаузі цілющою рослиною теж не варто нехтувати: якщо немає протипоказань до застосування, описаних нижче, кропива бажана до вживання у будь-якому віці як чоловікам, так жінкам і дітям.

Але не все так однозначно з природним чудо-целителем. Річ у тому, що в сухій кропиві вітамін К1 практично повністю відсутній. А це означає, що згущує кров тільки сира трава, суха ж, навпаки, уповільнює процес здатності згущуватися крові.

Це істотно розширює діапазон застосування кропиви, і Ви можете вибирати за медичними показаннями, в якому виді її краще використати з метою досягнення бажаного для здоров'я ефекту.

Способи вживання

 • Суха кропива показана при гіпертонії: вона ефективно знижує тиск і покращує кровообіг. Її можна використати для приготування відвару: візьміть 1 ст.л. сухої кропиви і залийте 1 літром води t=70 оС, дайте настоятися 30 хвилин і приймайте замість чаю.
 • Зі свіжої або сухої кропиви готують чудові зелені щі: вони не лише мають неповторний смак, але і дуже корисні.
 • Для любителів здорового способу життя кропива навесні і літом є невід'ємним компонентом харчування. Кропиву поміщають у блендер, заливають чистою водою і змізерніють. Таким чином готують зелені смузи. Для надання смаку додають будь-які фрукти. Чудово підійдуть банани, персики, яблука, абрикоси. Бажано використати сезонні фрукти або овочі. Кропива колотися в цьому випадку не буде, тому в подрібненому виді вона не викличе ніяких дискомфортних відчуттів.

Живильний хлорофіл

Дія кропиви на зміну хімічного складу крові відбувається не лише за рахунок вітамінного складу, але і завдяки хлорофілу, який у великій кількості міститься лікарській рослині. Склад хлорофілу практично повністю ідентичний хімічній формулі гемоглобіну(відмінність всього в одному іоні). Не даремно хлорофіл ще називають в народі кров'ю рослин.

Завдяки такій унікальній якості хлорофіл робить на кров дія, аналогічна роботі гемоглобіну в організмі:

 • збільшує кількість кисню;
 • підвищує швидкість азотистого обміну;
 • упорядковує роботу еритроцитів.

Разом з шкідливою їжею в тіло потрапляють і надовго там залишаються трудноперевариваемие залишки їжі, ліків, токсичні речовини. Усе це засмічує кров і, отже, отруює увесь організм. Регулярне вживання кропиви дивовижним чином вирішує ці проблеми із здоров'ям: чистить кров, покращує її властивості, позбавляє від шлаків, насичує киснем.

Протипоказання

Незважаючи на лікувальні властивості кропиви, вона вимагає серйозного і грунтовного підходу, не терпить хаотичного використання, особливо якщо є якісь серйозні захворювання. Отже, кропиву не можна застосовувати при:


 • тромбофлебіті і варикозному розширенні вен;
 • гіпотонії;
 • недокрів'ї;
 • прийомі антикоагулянтів;
 • онкології.

Перед використанням бажано проконсультуватися з лікарем, щоб отримати максимум користі від прийому цілющої трави і не зашкодити організму.