Сімейне читання: розповіді про прояви турботи і сердечності

Сімейне читання: розповіді про прояви турботи і сердечності

Приємно, коли про тебе піклуються і сердечно до тебе ставляться. Щоб діти знали, що таке турботливість і сердечне ставлення, потрібно їм про це розповідати. Батькам у цьому допоможуть розповіді Б. Алмазова "Хліб наш нагальний" і Б. Єкімова "Як розповісти..."

Що таке турбота?

Про людину кажуть:

 він дбайливий, значить люблячий і бажаючий добра. У нашому світі поняття допомоги стало мати трохи інше значення. Найчастіше люди почали звертати увагу на матеріальну допомогу. А адже найчастіше потребуючому потрібна допомога моральна. Вона може проявлятися в підтримці, підбадьоренні, розумінні та наданні уваги. Про прояв турботи і сердечності пише Б. Алмазов у розповіді "Хліб наш нагальний". Сім 'я: бабуся, мама і син після війни - повернулися з Ленінграда в рідні краї на Дон. Потрапили в голодні часи, замість хліба їли пелюшки з лебеді.

Одного разу дядько Єгор привіз їм чотири величезні запашні короваї. Всі зраділи такому щедрому подарунку. Хлопчику дуже хотілося спробувати справжнього смачного хліба.

У розмові за столом бабуся дивувалася, що дядько Єгор привіз їм хліб, адже у нього було п 'ятеро дітей. Він один працював у колгоспі, і хліб діставався йому важко. Дядько Єгор пояснив, що йому дали зерно за трудодні, і він радий поділитися хлібом з родичами, які потребують допомоги. Особливо йому було шкода хлопчика без батька, який міг би про нього подбати. Цими словами він зачепив найболючішу струну в серці хлопчика.


Автор розповіді пише, що образився і навіть зненавидів його за ці слова. Вирішив теж зачепити дядька Єгора і поставити його в незручне становище. Він зауважив, що від дядька сильно пахне потім і гноєм, і сказав йому про це. Дяде стало неприємно, він намагався виправдатися, що поспішав привезти хліб і не встиг сходити в лазню.

Мамі і бабусі стало соромно за хлопчика. Вони пояснювали йому, що він виявив невдячність до дядька Єгора. Адже він подбав про них, поділився з ними хлібом. Бабуся засмутилася, сказала, що неправильно виховала онука.

Автор розповіді відчув провину, зрозумів, що вчинив жахливий вчинок і вирішив просити вибачення. Дядько жив за яром, біля кладовища, і хлопчик боявся йти один. На вулиці було темно і холодно. Але слова бабусі: "Сам набідив - сам і поправляй"... змусили його подолати страх. Він пішов до дядька просити вибачення.

 Серце хлопчика завмирало від страху, в голові звучали слова, що він зганьбив усіх: маму, тата, дідуся і бабусю. Але він ридав і йшов. Він розумів, що треба вимолити прощення у дядька Єгора, завтра буде пізно, дядько поїде. Біля будинку дядька хлопчик заїкаючись, кричав: "Дядько Єгор! Вибач мені! " Автор пише, що в той момент він відчув глибоке каяття за свій вчинок. Пізніше вони подружилися з дядьком Єгором. Але, згадуючи цей випадок, автор знову і знову відчуває провину перед людиною, яка безкорисливо поділився з нею найціннішим - хлібом.

Екімов Б. "Як розповісти..."

 Часто сердечне ставлення до людей виховується життям. Люди, які відчували непотрібність і самотність, часто помічають це і в інших. Так сталося і з героєм оповідання Григорієм. Навесні він любив їздити на Дон на риболовлю.

Під час війни Григорій залишився сиротою, жив у дитбудинку. Він завжди шкодував, що у нього немає рідні. Чоловік навіть мріяв про те, як приїде до рідних з подарунками.

   Одного разу Григорій разом з товаришами їздив у відрядження і побачив стареньку жінку, яка насилу копала город. Чоловіка здивувало, що старенька копає город через силу. Він побачив її муки. Коли Григорій запропонував товаришу допомогти тітці Варі посадити картоплю, той охоче погодився. Григорій не міг дивитися, як ця жінка мучиться. Він бачив, що ця праця приносить їй страждання. Коли вони прийшли до жінки, та злякалася і сказала, що їй нічим платити за роботу. Потім господиня довго їм дякувала, а коли проводжала, то плакала. Ці сльози Григорію запам 'яталися. Потім він ще кілька разів приходив до неї допомагати по господарству.


Коли наступала весна, Григорій хвилювався не з приводу риболовлі. Він думав про зустріч з тіткою Варій. Чоловік дивувався своєму стану, усміхався над собою, але нічого не міг з собою вдіяти. Коли він думав про майбутню зустріч, йому було добре.

Сусідка тітки Варі запитувала її, за що їй таке щастя випало, що їй бог послав таку золоту людину.

    Потім Григорій начебто і забув про далеке селище і стару жінку. Але настала весна, і вона знову йому згадалася і не йшла з голови. Він знову уявляв, як вона з останніх сил копає землю. Йому здавалося, що вона зараз впаде. Те, як вона маялася, Григорій ніяк не міг забути. Голос розуму натякав йому, що таких людей багато, але серцем він відчував, що не кине її, приїде і допоможе. Причиною прояву турботи, чуйності, напевно, було гірке дитинство і те, що на його шляху все-таки зустрічалися чуйні люди, які проявляли турботу. Він був щасливий, коли молодий моряк повіз їх у цирк, а контролер тітка Катя пригощала його пиріжками. Спогади дитинства допомогли йому визначитися з рішенням - їхати до тітки Вари. Він хотів, щоб не було гірких днів у старої людини, щоб вона була щаслива.

    Він не розповідав про поїздку навіть членам своєї сім 'ї. Чому він так чинив? Як про це розповісти... Та й навіщо розповідати... Треба просто допомогти старій людині... Григорій зробив свій моральний вибір - допоміг слабкій жінці і продовжував допомагати. Навіть те, що він зберіг потай від родичів своє бажання, і те, що тітці Варе не сказав справжньої причини приїзду, не применшує високоправного значення його поведінки.

  Чоловік, який пройшов через важке дитинство, зберіг почуття співпереживання, зберіг бажання допомогти іншому. Турбота про стару самотню жінку стала потребою його душі. Без цього він вже не міг жити. Це стало його моральною традицією. І цю традицію він мріяв передати синові, щоб той ніколи не був жорстоким, а виріс серцевою, турботливою людиною.