Фестиваль Баха в Лейпцігу: дізнаємося більше?

Фестиваль Баха в Лейпцігу: дізнаємося більше?

Для любителів класичної музики дуже скоро настане, мабуть, одна з улюбленіших «пір» року.


Йдеться про найвідоміший фестиваль, присвячений Баху, який відкривається в німецькому Лейпцігу цього року 12 червня. 10-денний Лейпцігський фестиваль - одна з найпрестижніших профільних подій не лише в самій Німеччині, але і в Європі в цілому: на нього з'їжджаються не лише затяті прихильники Баха і меломани, але і всесвітньо відомі музиканти, диригенти і композитори. Пропонуємо дізнатися про подію більше.

Чому Лейпціг?

Лейпціг здавна був відомий своїми культурними традиціями, причому пов'язано місто не лише з ім'ям Баха : в різні роки тут жили, вчилися і творили і інші знаменитості - поети Гете, Шіллер і Лессинг, композитори Вагнер, Шуман і Мендельсон, філософ і математик фон Лейбніц, фізики Гайзенберг і Герц, мислитель Ніцше. Тоді чому ж для проведення такого значимого фестивалю був обраний саме це місто, центр землі Саксонія, попри те, що народився Йоганн Себастьян не там?

Річ у тому, що з Лейпцігом пов'язаний найбільш плідний період роботи Баха - тут композитор творив, тут же впродовж цілих двадцяти років грав на органі і керував хором хлопчиків в протестантській церкві святого Хоми, що є другим за значимістю храмом міста. Пізніше Бах став «музичним директором» усій церков в місті і щотижня проводив концерти в двох головних храмах Лейпціга - в церкві святого Миколая і у вже згаданій церкві св. Хоми. У останній, до речі, був і похований прах великого композитора, а двір церкви прикрашає пам'ятнику Баху.


Як з'явився фестиваль?

Щорічно в Німеччині проходять десятки фестивалів музики Баха, але лише Лейпцігський збирає безліч людей вже більше ста років: перший раз захід пройшов ще в далекому 1904 року. Правда, раніше воно було не щорічним - рішення проводити фестиваль щороку було втілене в життя лише в 1990-х. Проте завдяки Bachfest Leipzig(так називається фестиваль) вже з 1920-х років Лейпціг стали називати містом музики. Найбільш же масштабним святом був відмічений 2000 рік - коли фестиваль був присвячений 250-річчю з дня смерті композитора.

З 1990-х років організацією фестивалю займаються Лейпцігський архів Баха і мерія Лейпціга. І треба сказати, успішно: щорічно в заході беруть участь все більше і більше відомих виконавців музики Баха, концерти проходять відразу на декількох майданчиках міста, причому деякі з них безкоштовні. До речі, окрім безпосередньо творів Йоганна Себастьяна, слухачам пропонують послухати і іншу органну музику XIX століття, а також прийти на камерні концерти і навіть насолодитися джазом.

Окрім традиційних концертів можна відвідати і концерт-екскурсію - такі заходи проходять в різних передмістях Лейпціга, там, де бував композитор. А доповнити свої враження можна, відвідавши кінопоказ, виставку з рукописами Баха, лекцію про композитора та ін.

А тепер пропонуємо вашій увазі декілька цікавих фактів про знаменитого композитора:

  • Рід Бахов за два століття, XVII і XVIII, подарував світу майже 50 композиторів і музикантів. Найвідомішим же з них був Йоганн Себастьян.
  • Вже в 9 років Йоганн Себастьян став сиротою. Талановитий хлопчик, що має прекрасний голос(сопрано), став виховуватися старшим братом, що застосовував іноді репресивні методи: так, одного разу, заставши молодшого брата за листуванням нот вночі, він відібрав усі готові листи, що для маленького Баха було величезною трагедією.
  • До бахівських часів в церковних хорах могли співати тільки чоловіки, першою ж жінкою-хористкою стала дружина композитора Марія Барбара.
  • Як розважався Йоганн Себастьян? Однією з улюбленіших забав було переодягання у бідного шкільного учителя - у такому вигляді Бах любив відправитися в яку-небудь глуху церкву, де просив дозволити йому зіграти на органі. Усіх, хто був присутнім при цій грі, вражала велич музики і виконання, а деякі навіть розбігалися, вважаючи, що перед ними диявол - адже людина не може грати так прекрасно!
  • Історія зберегла і такий випадок. Одного разу в 1717 році в Німеччину прибув французький органіст по прізвищу Маршан, що славиться своєю грою, якій, до речі, він затьмарив багато німецьких виконавців. Але оскільки Бах вважався кращим у себе на батьківщині, то було призначено змагання. На заході Маршан зіграв дивовижну французьку арію із складними блискучими варіаціями, і зал був просто в захваті. Але що ж сталося, коли за інструмент сіл Йоганн Себастьян? Спочатку зал просто завмер, а потім вибухнув оплесками: виявилось, Бах зіграв цю ж арію(яку тут тільки що і почув уперше), але доповнивши її майстернішими варіаціями!