Як приймати правильні рішення при стресі: 3 прийоми

Як приймати правильні рішення при стресі: 3 прийоми

Про простих тактиків, що допомагають не помилитися під час сильної напруги, розповідає психолог, засновник проекту Riscology.co Тайлер Тервурен.

21 миля. У цій точці під час кожного марафону я задаюся питанням: "А якого біса я взагалі цим займаюся? Це ж тупість". Але попереду ще п'ять миль.

Такі фокуси викидає мій мозок в умовах серйозного стресу. Це не тупість. Це перевірка моєї витривалості. І я займаюся цим, тому що добігти до фінішу — це щось значиме для мене. Я згадаю про це через тиждень або пізніше. Ось чому я дотримуюся одного важливого правила: я не приймаю рішень, поки бігаю марафон. Якщо я вийшов на дорогу, піти вже не можна — і не можна вести внутрішню дискусію з приводу наступного забігу.

Звичайно, це звучить неначе очевидно, але признайтеся — скільки разів ви приймали невірне рішення в умовах стомливої, стресової ситуації? Усі ми так робимо, хоч робити цього і не слідує.

На щастя, є прості прийоми, які ви можете використати, щоб більше не поступати так в майбутньому. Чи хоч би не занадто часто це робити.


Стрес підриває здатність приймати розумні рішення

Якщо студенти на що і годяться, так це на проведення психологічних тестів і ухвалення помилкових рішень. У 1987 році Джора Кейнан з Тель-авівського університету зібрав 101 студента і попросив їх раз по раз щось вибирати. У кожному завданні був явний переможець і явні програвші, і у студентів було скільки завгодно часу, щоб вибрати відповідь.

"Що може піти не так"? — запитаєте ви. Якби все пішло "так", то ви б не читали цю статтю. Багато студентів у результаті прийняли погані рішення, за якими потім жалкували. Це тому, що у справі була ще одна змінна — стрес.

Деяким студентам надали спокійне середовище для роздумів. Інших піддавали різному рівню стресу. Деякі джерела цього стресу були непідвладні студентам — це просто траплялося з ними, — але деякі могли ці джерела контролювати.

Як ви вже здогадалися, студенти в ідеальних умовах приймали логічні і раціональні рішення — вони робили правильний вибір. І як ви напевно підозрюєте, люди, що виявилися в умовах значного і неконтрольованого стресу, виступили жахливо. Вони б навіть під страхом смерті не вибрали правильніший варіант.

Але ось що ще цікавіше: це торкалося і студентів, для яких стрес був невеликий, — навіть якщо цей стрес був ним підвладний. Вони провалювали завдання знову і знову.

Висновки дослідників були досить ясні. Не важливо, якого роду і наскільки сильний стрес вас переслідує. Якщо ви його відчуваєте, ви посковзнетеся, роблячи значимий вибір.

Так що ж робити, коли рівень стресу зашкалює, а вам треба прийняти важливе рішення? Потрібна стратегія.


Як налаштуватися на успіх в умовах стресу

Стрес — це взагалі-то непогано. Багато його видів — це навіть добре. Якщо у вас є хоч якісь амбіції, ви, ймовірно, часто відчуваєте стрес. Але наука говорить нам, що навіть якщо вам подобається стрес, він абсолютно жахливим чином підриває нашу здатність до розумного вибору.

Ось чому і потрібна стратегія управління стресом. Здебільшого все просто: не приймайте важливих рішень, коли рвете на собі волосся. Дотримуйтеся декількох простих правил і ніколи їх не порушуйте.

1. Не дозволяйте стресу бути мотивом рішень. Не кидайте марафон на 21-ій милі! Коли ви відчуваєте найсильніший стрес на роботі або під час великого проекту, ви відчуваєте і найгостріші позиви поступити неправильно. У такі моменти ви приймаєте суворе рішення — але не вважайте себе пов'язаним цим рішенням. Завжди переосмисляйте його, коли все заспокоїться.

2. Щодня виділяйте 30 хвилин на зняття стресу. Коли ви регулярно знаходитеся під тиском, ситуація здається відчайдушнішою — і так у вас ніколи не з'явиться шансу зробити хороший, раціональний вибір. Але насправді не треба так вже багато часу, щоб це змінити. Якщо ви зможете виділяти щодня по 30 хвилин на щось розслабляє — фізичні вправи, читання, навіть перегляд ТБ(якщо ні на що інше ви не зберетеся з силами), ви можете привести себе в стан, більше відповідний для розумних рішень.

3. Перевірте своє рішення на кому-небудь спокійному. Якщо вам здається, що ви робите вибір під тиском, ніколи не пошкодить почути іншу думку. Під час стресу ви не в змозі побачити або оцінити усі варіанти, так що тестування вашого сценарію на спокійному другу, якому ви довіряєте, допоможе швидко виявити "сліпі плями", які ви не осмислили.

Якість вашого життя і ваша здатність робити щось осмислене, до чого ви прагнете, майже повністю залежить від рішень, що ви приймаєте. Цей невеликий набір інструментів допоможе вам приймати рішення трохи краще.