П'ять способів ефективно працювати і не загинатися на роботі

П'ять способів ефективно працювати і не загинатися на роботі

Эрик Баркер - журналіст, автор Wired, творець сайту по особистій ефективності Barking Up The Wrong Tree.


1. Заведіть собі тверді щоденні ритуали

Ось рада з книги Пітера Брегмана "18 хвилин", присвяченою техніці зосередженості:

Крок 1(5 хвилин): уранішні хвилини. Це ваш шанс спланувати щось наперед. Перш ніж включати комп'ютер, сядьте і попрацюйте зі списком справ на день - визначите, що саме зробить майбутній день успішним.

Крок 2(1 хвилина кожну годину): повторне зосередження. Нехай ваш годинник, телефон або комп'ютер дзвонять кожну годину - нагадують вам, що треба почати роботу, яка значиться у вас в календарі. Коли почуєте сигнал, глибоко вдихніть і запитайте себе, чи продуктивно ви витратили попередню годину. Потім загляньте в календар і замисліться про те, як ви проведете наступну годину. Управляйте своїм днем година за годиною. Не дозволяйте годиннику управляти вами.


Крок 3(5 хвилин): вечірні хвилини. У кінці дня вимкнете комп'ютер і згадаєте, як пройшов день. Запитайте себе: що сьогодні було? Що я дізнався про себе? Чи треба мене повідомити комусь останні новини? І так далі. Відправте пару листів, зробіть пару дзвінків - треба залишатися у контакті з важливими для вас людьми.

2. Автоматизуйте справи

Як устигати більше? Автоматизуйте. Рішення виснажують ваші сили. Автоматизація, навпаки, вимагає менше енергії.

Схоже, що у кожного з нас є певний запас волі і дисципліни, який поступово виснажується з кожною спробою свідомої саморегуляції. Іншими словами, якщо ви витрачаєте зусилля, намагаючись заборонити собі з'їсти шоколадне печиво, то у вас виявиться менше енергії на вирішення складної проблеми. Воля і самодисципліна неминуче випаровуються до кінця дня.

Продумайте процедури і правила, відповідно до яких ви не вирішуєте, а просто робите. Коли ви тільки вчитеся водити, здається, доводиться робити тисячу справ - газувати, перемикати передачі, дивитися в дзеркало, гальмувати і так далі, - але у міру тренування ви починаєте робити усе це на автопілоті, і стресу немає зовсім.

3. Складайте списки

Хірург Атул Гаванде з Гарварду проаналізував ефективність роботи за списками у своїй книзі The Checklist Manifesto. Що відбувається, коли систематично примушуєш користуватися списками справ у відділенні реанімації?


Доля пацієнтів, що не отримали рекомендованого відходу, скоротилася з 70% до 4%; число випадків пневмонії впало на чверть; померло на 21 менше пацієнтів, ніж за попередній рік. Дослідники виявили, що навіть коли лікарі і медсестри просто складають власні списки - що, на їх думку, слід робити щодня, - стабільність медичної допомоги сильно росте: в лічені тижні середня тривалість перебування пацієнта в реанімації скорочується удвічі.

Що потрібне для хорошого списку? Треба прописувати пункти конкретно і вказувати, скільки часу приблизно знадобиться на кожного з них.

4. Бийтеся з прокрастинацией

Дійте ривками: потрібні короткі викиди сфокусованих дій, під час яких ви примушуєте себе не займатися нічим, крім того самої справи, яку увесь час відкладаєте. Тривалість ривка може бути зовсім маленькою - нехай навіть всього хвилину.

Прокрастинация багато в чому виникає через страх: завдання здається страхітливим і нездійсненним. І ці відчуття ви повинні атакувати в першу чергу.

Розбиваючи проблему на дрібні частини - навіть комічно дрібні, вимагаючі лише однієї хвилини зусиль, - і справляючись кожного разу тільки з однією цією маленькою частиною, ви доводите собі, що завдання зовсім не є непереборним.

Найсильніше мотивує рух вперед. Навіть відчуття крихітного, банального просування вперед може мотивувати вас і вселити позитивні емоції, які допоможуть набрати досить енергії для продуктивного вирішення проблеми.

Ну, в теорії звучить добре. Але ви напевно думаєте: в чому полягає перший крок, і чи не буде він страшенно хворобливим? У будь-якій ситуації, коли ви ніяк не можете взятися за справу, найголовніше, - це витратити хвилину і просто записати список кроків, які вам треба зробити, щоб закінчити цю справу.


Це повинно вистачити, щоб убити усі негативні емоції, додати вам енергії і підштовхнути вас вперед.

5. Навчіться позбавлятися від стресу

Як не відчувати стресу? Добитися відчуття, що все під контролем. Учені раз по раз виявляють, що відчуття влади над джерелом стресу знижує його вплив.

Тому заздалегідь робіть дії, які підвищують ваш контроль над ситуацією. Згідно з одним дослідженням, найефективніша техніка управління стресом - це заздалегідь спланувати свій день так, щоб звести стрес до мінімуму.

Кращий спосіб понизити стрес на роботі - це чітко уявляти, чого від вас чекають.

А як не хвилюватися про робочі справи, знаходячись удома? Складати конкретні плани, по яких ви повинні вирішити питання до того, як підете з офісу.

Більшість дій, які ви інстинктивно робите для боротьби із стресом, не працюють.

З книги "Сила волі":


Дослідження Американської психологічної асоціації показало, що найпоширеніші стратегії проти стресу - одночасно і дуже неефективні, на думку тих самих людей, які цими стратегіями намагаються користуватися. Наприклад, лише 16% людей, які їдять заради зниження стресу, помітили, що цей спосіб їм допомагає. У іншому дослідженні виявилося, що жінки найчастіше схильні їсти шоколад в моменти тривоги і депресії, але головна зміна в настрої, який вони помічають, - це посилення відчуття провини із-за вживання цього солодкого наркотика.

А що тоді робити?

За даними Американської психологічної асоціації, найефективніші методики зниження стресу - це фізичні вправи, ігрові види спорту, молитва або відвідування релігійної служби, читання, прослуховування музики, спілкування з друзями і родичами, масаж, прогулянки на вулиці, медитація або зайняття йогою, а також творчі хобі. (А самі неефективні - це азартні ігри, шопінг, паління, випивка, їжа, відеоігри, інтернет-серфінг, а також перегляд ТБ або кіно впродовж більше 2 годин.)