Імітатор починає і виграє: 3 правила справжніх професіоналів

Імітатор починає і виграє: 3 правила справжніх професіоналів

Про те, чому кожен майстер своєї справи розпочинає з імітацій, розповідає психолог Тайлер Тервурен.

Що стосується приготування їжі, я дещо знаю про це. Є список рецептів, яких я дотримуюся, і якщо усі інгредієнти в наявності і я на знайомій кухні, то я цілком можу приготувати обід.

Але я не справжній шеф-кухар. Я навіть кухарем себе назвати не можу. Я просто людина, яка знає, як наслідувати інструкції. Якщо послідовність дій буде добре описана і все пройде так, як заплановано, у кінці ви отримаєте щось їстівне.

З іншого боку, моя дружина - кулінарний геній. Все, що вона готує - виключно, і навіть якщо вона наслідує рецепти, вона багато придумує сама. Бракує якогось інгредієнта? Немає проблем, вона знає, як його замінити. Дісталася незнайома плита? Вона може стежити за станом блюда і його готовністю.

Таких навичок у мене немає. Якби треба було пояснити різницю між моєю дружиною і мною, то можна було б сказати, що я знаю як готувати, але вона розуміє їжу. Я - імітатор, вона - майстер.


Якщо ви хочете придбати корисну навичку, яка прослужить вам усе життя, ви повинні здолати дуже великий розрив між наслідуванням і майстерністю.

Але як?

Різниця між наслідуванням і майстерністю

Подивіться на ці дві картини.

У чому різниця між ними? Одна трохи світліше за іншу. Ліжко, на якому сидить жінка, трохи інша. Проте, вони приблизно однакові. Обоє були створені рукою з схожими технічними навичками.

Справжня відмінність в тому, що одна картина - оригінал Матисса, а інша - фейк, створений кимось, хто вкрав оригінал з музею.

Якщо ми просто говоримо про зображення, абсолютно не важливо, хто його створив, чи не так? Будь-яке з них непогано виглядатиме над вашим обіднім столом у вітальні, за яким ви обідаєте з важливими гостями.

Але свідомість тих, хто створив ці твори, сильно відрізняється. Одна з цих картин втілює роки копіткої розумової роботи, практики і захопленості творчістю. Інша — схильність зрізувати кути.


Якщо ви усадите цих творців поруч і попросите їх створити що-небудь нове, один буде здатний це зробити. Інший буде вимушений чекати, коли перший закінчить роботу, щоб потім скопіювати її.

Там, де імітатор знав, як орудувати кистю і нанести мазок, Матисс знав, як орудувати своєю свідомістю. Усередині його голови був цілий вибух ідей. Не просто ідей, а ідей, які він міг би реалізувати. І навіть якщо б він припустимо помилку під час роботи, він добре розуміє процес творчості, може скоректувати її і все одно отримати у результаті чудову картину.

Також як і я на кухні, імітатор знає тільки, як наслідувати рецепти. А рецепти працюють тільки тоді, коли усі частини, які ти не контролюєш, стоять на своїх місцях. Ким би ви хотіли стати — Матиссом або імітатором?

Стрибок до майстерності

Імітація - це не завжди погано. Це передусім процес навчання. Ми ходимо, бачачи, як ходять інші люди. Ми говоримо, повторюючи те, що говорять наші батьки. Якщо ви хочете навчитися що-небудь робити, найшвидший спосіб - копіювати того, хто вже уміє робити це. Матисс колись, можливо, був майстерним фальсифікатором майстром, копіюючи ті картини, які йому подобалися.

Незважаючи на це, в якийсь момент він вчинив складний ривок до майстерності. Це такий же ривок, який роблять усі професіонали, і ривок масштабний. Як же перескочити від елементарних знань до повного розуміння?

Ось декілька важливих правил людей, здатних на це.

1. Вони завжди невдоволені своєю роботою

Безглузда справа — приймати тільки досконалість. Але задовольнятися посередністю — лентяйство. Людина, здатна вчинити ривок від знання до розуміння, — це людина, здатна святкувати перемогу, але при цьому визнавати, що міг би зробити краще.


2. Вони визнають значущість маленьких результатів

Найшвидший спосіб згоріти на шляху до майстерності — це чекати занадто багато чого від себе і занадто швидко. Люди, які досягли майстерності у своїх навичках, розуміють силу маленьких, поступових досягнень. Думати тільки про великі перемоги — все одно що намагатися перетнути каньйон без моста.

3. Вони не бояться робити сміття

Успіх вимагає часу і тренувань. Якщо ви на самому початку вашого шляху, ви вимушені створювати багато сміття. Ті, хто здатний завершити цю подорож, приймають це. Вони невдоволені сміттям, яке роблять, і бачать можливість щось помалу покращувати, а поступово — якщо вони продовжують працювати — ці поліпшення перетворюються на щось велике.

Ці правила, якщо ви їх регулярно застосовуватимете, дозволять вам вирости з імітатора в творця. Це ключі до майстерності.

Поки ви початкуючий бігун, який хоче стати справжнім атлетом, кодер, який хоче стати справжнім програмістом, початкуючий підприємець, який хоче побудувати бізнес-імперію або хтось на зразок того. Вам потрібний цей душевний настрій, який допоможе виявитися там, здолати цю відстань. Головне — докладати зусилля і вірити в процес.