До біса досконалість! Як досягати успіху, роблячи помилки

До біса досконалість! Як досягати успіху, роблячи помилки

Тайлер Тервоорен — соціальний психолог, фахівець з рисок.

Виховання нової звички — надзвичайно важка робота. Починається вона з кращими намірами, ви будуєте план і налаштовуєтеся на успіх. Спочатку все йде добре, ви почуваєте себе на вершині світу. Ви мотивовані, ви досягаєте успіху, ви бачите, як нові правила міняють ваше життя.

Потім неминуче щось встає у вас на шляху. Робота. Сімейні проблеми. Візит з собакою до ветеринара. І ви оступаєтеся.

Але той факт, що ви оступилися, не має значення. Важливо, що буде дальший.

Вивчивши десятки випадків — моїх власних і інших людей — я зрозумів, що ті, хто досягають успіху в освоєнні нових звичок, і тих, хто терпить поразку, часто стикаються по дорозі з однаковою кількістю провалів і розчарувань. Різниця лише в тому, як саме відбуваються ці провали.


Нестабільна стабільність

Я завжди намагаюся придумати невеликі зміни у своєму графіку, щоб краще дотримуватися тих речей, які для мене важливі. За багато років я багато разів терпів невдачі в таких справах, але при цьому моя звичка бігати збереглася.

Після шести років і семи марафонах на усіх континентах мені простіше вставати вранці і вирушати на пробіжку, чим плюхнутися назад на диван. Ця звичка глибоко укорінилася.

Коли я намагаюся завести нову звичку — нещодавно я намагався налагоджувати більше зв'язків, — я завжди згадую біг і задаюся питанням: "Як я можу відтворити цей успіх"? І звичайно, завжди відповідаю: "Займатися цим шість років, потім буде легко".

Але чи так все було ідеально? З 2008 року я ставив мету пробігати по п'ять миль в день тричі в тиждень. Дивлячись на свої записи, я розумію, що в цілому це виходить. Але чесно сказати, я багато днів пропустив. Проте я майже жодного разу не пропустив два дні підряд. І сьогодні, коли я пропускаю пробіжку, я намагаюся компенсувати її наступного дня.

Я думаю, це багато в чому і закладає успіх: ніколи не терпіти дві поразки підряд.

Забудьте про досконалість

Якщо ви візьметеся спробувати щось нове і прощатимете себе у разі помилки, ви побачите, що після цієї невдачі ви повернетеся до справи. Коли вона станеться знову, ви знову повторите це. І з часом невдач стає усе менше.

Але якщо ви із самого початку примушуєте себе діяти ідеальним чином, легко втратити мотивацію навіть після одного провалу. Один веде до двох, два до трьох, і досить швидко ви просто здаєтеся. Чим більше ви відхиляєтеся, тим складніше повернутися.


Тому якщо ви дійсно хочете виробити нову постійну звичку, не треба особливо хвилюватися про те, що вас переслідуватимуть невдачі. Облажаться — це допустимо, і це відбуватиметься. Хвилюйтеся краще про те, щоб не облажаться двічі підряд.

— Хочете освоїти новий інструмент? Візьміть за правило практикуватися три рази в тиждень і ніколи не пропускайте два зайняття підряд.

— Хочете реально почати ходити в спортзал? Заведіть графік і ходіть. Не страчуйте себе, коли пропустите день. Просто почніть наново наступного дня.

— Хочете правильно харчуватися? Складіть свій план живлення. А якщо ви оступилися і з'їли жирного або солодкого, насолоджуйтеся цим — просто ніколи не замінюйте цим обід або вечерю.

Шлях до поразки усіяний маленькими проколами. Але і шлях до успіху теж. Різниця лише в тому, як багато проколів слідують один за іншим.