10 найбільших міст, які правили у стародавньому світі

10 найбільших міст, які правили у стародавньому світі

Древні люди з часом прийшли до розуміння того, наскільки комфортніше і безпечніше об'єднуватися в групи, щоб виживати. З розвитком сільського господарства такі групи поступово збільшувалися, а населені пункти ставали більше. Деякі з таких поселень, залежно від їх місця розташування, стали впливовими і потужними центрами торгівлі і культури.


1. Венеція

У 4 столітті н.е. розпалася Римська імперія, а Європа знаходилася в стані хаосу. Германські племена і гуни розграбували і розорили міста північно-східної Італії. Місцеві жителі знайшли притулок недалеко від узбережжя Адріатичного моря на болотистих островах, які стали ідеальним тимчасовим притулком, але були абсолютно непридатні для постійного проживання через відсутність прісної води. Проте люди навчилися добувати сіль і торгувати нею, зрозумівши, що їх острови - це набагато безпечніше і спокійніше місце, ніж материк, понівечений війнами і набігами. Перші венеціанці вбили сотні і сотні дерев'яних паль в землю, створюючи міцну основу для своїх домів і палаців. Незабаром Венеція перетворилася на великий торговий порт Середземного моря і найбагатіше місто в Західній Європі.

2. Палембанг

Як і Венеція, місто Палембанг на острові Суматра досягло свого розквіту завдяки зручному розташуванню для торгівлі. Торговий шлях по Індійському океану, що з'єднав Африку і Китай через Близький Схід, Індію і Південно-східну Азію, був набагато масштабніший, ніж Шовковий шлях на материку. Імперія Шривиджая (7-13 повік) і її столиця Палембанг процвітали завдяки контролю над Малаккською протокою. У своїй ранній історії Палембанг перебував під сильним впливом індійської культури і релігії. До заходу існування імперії тут став популярний іслам через велику кількість мусульманських торговців. Сьогодні, 62% світового мусульманського населення живе в Південно-східній Азії багато в чому завдяки древньому торговому шляху і місту Палембанг.


3. Ериду

Древнє місто Ериду (Будинок Богів) було засноване в 5400 р. до н.е. біля берегів річки Євфрат (нинішній південний схід Іраку). Те, що колись було землею достатку, зараз перетворилося на руїни, що продувалися вітрами, і пустелю. Археологічні розкопки середини 20 віків фактично наново явили світу це майже міфологічне місто. Розташований в його центрі великий зиккурат Амар-Син, на думку багатьох учених, міг бути реальною Вавілонською вежею. До речі, досі неясно, чому люди покинули "Будинок Богів" в 600 р. до н.е.

4. Фіви

Стародавній Єгипет є невичерпним джерелом інформації для істориків. Ця цивілізація залишила після себе безліч артефактів, що знаходяться в музеях по всьому світу. Древні єгиптяни досягли свого культурного і економічного розквіту в той час, коли по Землі ще бродили мамонти. Культурний центр Єгипту знаходився у Фівах - місті, знаменитому своїми прекрасними храмами і пам'ятниками на честь бога сонця Амона. Сьогодні ми знаємо його під назвою Луксор, який розташований у безпосередній близькості від знаменитої долини Царів і комплексу Карнака.

5. Каракорум

Після того, як Чингисхан об'єднав усі монгольські племена і створив найбільшу імперію усіх часів, він почав будівництво Каракоруму в 1220 році н.е. Столиця спочатку складалася з юрт і дерев'яних будинків, проте її місце розташування було набагато важливіше, ніж зовнішній вигляд. Розташований недалеко від річки Орхон, Каракорум був стратегічним пунктом на Шовковому шляху. Після смерті Чингисхана його син Угедей продовжив забудовувати місто, що стало важливим торговим центром, в якому влаштувалися ремісники з усіх куточків імперії. З часом Каракорум втратив свій вплив, а до кінця 14 віків був зруйнований китайцями.

6. Великий Зимбабве


Африканський континент є батьківщиною людства і таїть в собі немало артефактів. На початку 20 століття археологи виявили величезний кам'яний комплекс в самому серці сучасного Зимбабве і припустили, що самі африканці, швидше за все, не могли його звести. Недавні відкриття вказують на те, що комплекс - ця справа рук народу шона, що побудував його в 1100 році н.е. в якості столиці свого королівства. Вважається, що Великий Зимбабве колись був процвітаючим торговим містом з населенням до 25 тисяч чоловік.

7. Хаттуса

Під час гомерівських "Іліади" і "Одіссеї" імперія хеттів знаходилася на піку своєї могутності, а імперська столиця Хаттуса була жвавим мегаполісом, який почав заселятися людьми ще в 2400 р. до н.е. В кінці 12 століття до н.е. на місто напали фригийци і спалили його дотла. Пізніше робилися спроби відновити і відродити поселення, але минулої слави і розквіту, як при хеттах, Хаттуса вже більше ніколи не досягла.

8. Чан-Чан

Чан-Чан був столицею царства Чиму (нині територія північного Перу) і найбільшим містом в доколумбовій Америці, майже цілком побудованим з сирцового цеглини. Його основа датується 850 роком н.е., а розквіт міста тривав до 1470 р., коли його захопили інки, а потім зруйнували іспанці. Чан-Чан складався з дев'яти округів, в кожному були свої власні храми, палаци, сади, кладовища і водосховища. У місті мешкало до 60 тисяч людей. Нині руїнам Чан-Чана загрожує повне зникнення.

9. Сиань

Сиань - одна з шести столиць древнього Китаю, що вважається найвідомішою і могутнішою, оскільки місто було будинком для більшості правлячих династій. Древній Китай був закритим суспільством. Це спочатку допомагало розвитку країни, але зрештою стало однією з причин її загибелі. Великий шовковий шлях з'єднав Схід із Заходом, і почало його було саме в Сиане. У 8 столітті населення Сианя побило тодішній світовий рекорд: два мільйони жителів.

10. Паталипутра


У 326 році до н.е. індійський принц Чандрагупта заснував імперію Маурьев із столицею в місті Паталипутра (нині Патна). Сучасники описували місто як "розкішний і вільний від злочинності". У ранні роки міські будівлі були побудовані в основному з дерева. При правлінні імператора Ашоки (273-232 до н.е.) в місті з'явилися будівлі з каменю. Під час імперії Маурьев Паталипутра була культурним і політичним центром, порівнянним з Римом і Сианем з точки зору влади і впливу.