Як у минулому готували пасхального баранчика з олії?

Як у минулому готували пасхального баранчика з олії?

Серед традиційних блюд пасхального столу минулих віків був і забутий у наш час баранчик з олії. Пасхальний баранчик — символ, що нагадує про жертовну загибель Ісуса Христа в спокутування гріхів усього людства.


Це міг бути цукровий баранчик для прикраси пасок або баранчик з олії. Цукрові баранчики продавалися в магазинах. У магазинах продавалися і форми для кексів у вигляді баранчиків.

У іменитих будинках обов'язково подавали масляних баранчиків.

От як описує його приготування Ігнатій Радецкий в "Альманаху гастрономів".

Брали дві овальні форми з березових дощечок. Їх розмір був удвічі менше, ніж сам баранчик. Форми скріплювалися паличками, що імітують ніжки і шийку. Права передня ніжка має бути піднята. Для блюда було потрібно 2 фунти(800 г) олії. З половини робили самого баранчика, обмазуючи заготівлю.


Робота була схожа на акт творіння скульптора. Баранчик ліпився з піднятою в праву сторону головою. Під час формування фігури шліфували льодом, щоб охолодити і надати потрібні пропорції. На "основне тіло" повинно було піти фунт олії і рівно стільки ж на "шерсть". Для "шерсті" олія невеликими шматочками віджимали через полотно, що надавало фактурність. "Локони" накладали на "тіло", приморожуючи льодом.

Очі робили з перцю, а ніздрі — із зерен кави. Роги ж виплавлялися з білого воску, який золотили сухозлітним золотом. За годину до сервіровки столу баранчика ставили на постамент, прикриваючи зеленню. У передньої правої ніжки виставляли корогви.

Виготовлення постаменту починалося за тиждень до свята Пасхи. Робили дерев'яну форму у вигляді альтанки або гори, оббивали її повстю і обв'язували нитками. Повсть добре змочували і обсипали землею, змішаною з насінням крес-салату. Форму підвішували в льосі. Поливали в міру необхідності, але щодня обов'язково повертали, щоб салат ріс рівно. Пророщування займало близько восьми днів.

Хазяйки випікали і своєрідні кекси у формі баранчиків. Цю домашню випічку особливо любили діти. Один з таких кулінарних рецептів досі популярний в Польщі.

Для приготування тіста потрібно узяти:

  • 2 яйця, 120 г вершкового масла, кімнатної температури, 110 г цукру, 130 г борошна, 30 г крохмалю, ? ч. л. розпушувача, цедру одного лимона, вершкове масло для змазування форми.

Для оформлення готового баранчика знадобиться вершкове масло і цукрова пудра.

Вершкове масло і цукор розтирають до однорідної маси. По одному вводять яйця. Борошно змішують з крохмалем і розпушувачем і поступово вводять в масляну суміш. Цедру одного лимона натирають на терці і додають в масу. Виходить густе тісто.


Їм заповнюють форми на три чверті. Форму перед цим змащують вершковим маслом і присипають борошном. Випікають при температурі 180 градусів 20 хвилин. Баранчик повинен добре підрум'янитися. Теплого "баранчика" змастити вершковим маслом і присипати цукровою пудрою. Очі роблять з шматочків шоколаду.

Християнська традиція приготування баранчика сходить до Старого Завіту. Під час свята Песах іудеї смажили баранчика і повністю з'їдали його в крузі сім'ї. У християнстві баранчик стає, швидше, символом, образом Ісуса Христа — жертвою, принесеною в ім'я перемоги над смертю.