Чому кряхтить, вигинається і тужиться новонароджена дитина і при цьому сильно червоніє

Чому кряхтить, вигинається і тужиться новонароджена дитина і при цьому сильно червоніє

Новонароджений малюк, крім умилення, радості і величезної всепоглинаючої любові викликає у молодої недосвідченої мами ще й тривогу - чому він кряхтить, чому вигинається як маленький хробачок, чому почервоніли щічки і лобік, і ще безліч різних "чому".


Причин для кряхтіння може бути багато, адже малюк ще не вміє розмовляти, тому всі свої емоції і бажання він доносить саме звуками: кряхтінням, плачем, пихтінням. Давайте в них розберемося.

Чому новонароджена дитина кряхтить?

Коли малюк починає незадоволено покряхтувати або вигинатися, необхідно встановити причину, через яку він відчуває дискомфорт.

Це може бути:

 • Накопичення газів у кишечнику
 • Зригування повітря, що потрапило в шлунок при годуванні
 • Позиви до відправлення природних потреби
 • Перегрів або переохолодження
 • Незручна поза
 • Мокрі або натираючі пелюшкиЧому кряхтить малюк
 • Зрідка кряхтіння може бути обумовлено причинами, що носять невралгічний характер. Не зайвою буде консультація невролога.
 • Також малюку може бути просто незручно лежати, щось заважає, або ж крихітка просто хоче уваги.
 • А ще новонароджена дитина часто кряхтить під час годування - адже це для них справжня робота, відповідальна і напружена.

Чому новонароджена дитина вигинається або потягується?

 • Разом з кряхтінням новонароджена дитина може також здійснювати різні рухи - потягування або вигинання тільця. Так малюк інстинктивно намагається розслабити сечовий міхур, коли хоче в туалет.
 • Таким же чином груднички здатні розслабити м 'язи, щоб позбутися газиків, що збираються в кишечнику. А оскільки формування всіх систем життєдіяльності організму дитини (в тому числі і сечостатевої, і травної) тільки в процесі становлення, то малюку доводиться прикладати значні зусилля. Їх-то він і супроводжує як звуками, так і звиванням тіла.
 • А ось немовлята, які перебувають на штучному вигодовуванні, часом вигинаються і кряхтять через невідповідну соску. Якщо вона незручна для малюка, і дитина по суті не може нормально поїсти, то вона буде здійснювати саме такі рухи, намагаючись "пристосуватися" і знайти зручне для неї положення. Крім того, малюк може вигинати тільце в тому випадку, якщо його погодували перед самим сном.Потягоньки

Чому новонароджена дитина при кряхтінні червоніє?

 • Червоніє при кряхтінні личко новонародженої дитини, не повинно сильно турбувати маму - щічки червоніють від натуги, адже для будь-якого руху і навіть для видання звуку малюку потрібна чимала напруга зусиль.
 • Так що почервоніння при звичайному кряхтінні - найзвичайніше явище. Інша справа - коли почервоніння обличчя відбувається на тлі загальної млявості і затяжного хникання або навіть плачу. Таке поєднання може свідчити про постійні кишкові коліки, тому правильно буде звернутися за консультацією до педіатра.
 • Також буває, що дитина червоніє і тужиться безпосередньо в той час, коли насичується. Пояснюється це можливим м 'язовим розслабленням, яке настає як реакція на отримуване задоволення від їжі, а м' язи малюка ще зовсім слабенькі, тому процеси насичення і випорожнення у грудничків нерідко проходять паралельно.Чому крихта червоніє

Що робити, коли новонароджена дитина кряхтить?

В першу чергу мамі не потрібно створювати з цього трагедію. Кряхтіння новонародженої дитини - звичайна справа, тому потрібно просто з 'ясувати, що саме її викликає.


Визначивши, чим викликано занепокоєння малюка, потрібно зробити наступне:

 • Якщо немовля починає кряхтіти перед випорожненням кишківника, допоможіть йому, масуючи животик за годинниковою стрілкою. Таким способом ви зменшите неприємні больові відчуття, які відчуває малюк, посприяєте більш швидкому виходу газів, а за ними і кала. Дитину можуть турбувати коліки, запор, здуття кишківника - так її шлунок і кишечник адаптуються до зовнішнього середовища і нових умов. Крім того, такий регулярний масаж животика допомагає у зміцненні черевних м 'язів. Допоможуть і легкі вправи: згинання і розгинання ніжок, піднімання колін до живота.
 • У разі, якщо покряхтівку дитина починає зригувати - найкраще проконсультуйтеся з фахівцем і досвідченими мамами. Можливо, проблема полягає в тому, що ви неправильно тримаєте малюка під час годування грудьми, і в його шлунок потрапило повітря. Нехай малюк за кілька хвилин до прийому їжі полежить на животику. А щоб правильно завершити годування - потримайте дитину хвилинку-іншу вертикальним "стовпчиком". Так зі шлунка повністю вийдуть можливі залишки повітря. Порадьтеся з педіатром, чи можна давати малюку укропну водичку, і скільки саме.
 • Коли ви з 'ясували, що малюк кряхтить не з двох вищеописаних причин - перевірте його підгузок, можливо, він став мокрим або натирає. Поміняйте памперс - і малюк заспокоїться. Змінюючи підгузок, ви якраз допоможете малюку змінити положення тіла - не виключено, що він кряхтів просто тому, що йому стало незручно лежати. Також спробуйте його ручки і носик - чи не замерз малюк, зверніть увагу, чи немає випарини від перегріву.Перевірте підгузок

Що робити, якщо новонароджена дитина кряхтить і сопить?

 • Одночасно з кряхтінням новонароджена дитина може видавати ще й сопіння. Найчастіше це означає, що з якихось причин йому важко дихати. Найбільш поширеною причиною цього є не прочищений вчасно носовий прохід. Якщо не робити цього регулярно, то в ньому може скупчитися і засохнути грудочок, який і буде заважати дитині вільно дихати.
 • Щоб допомогти малюку, необхідно почистити йому носик. Не завадить і зволоження носового проходу препаратом, що відповідає віку, у складі якого міститься морська сіль. Крім того, обов 'язково проводити щоденне вологе прибирання в кімнаті, де спить немовля, і не забувати про необхідність прогулянок на вулиці.Почистіть крихті носик
 • Причини сопіння або "хрюкання", які, на щастя, зустрічаються набагато рідше, це вроджені аномалії, можливе викривлення носової перегородки, початкові стадії риніту. У таких випадках необхідне постійне спостереження педіатра.

 Що робити, якщо новонароджена дитина кряхтить від розладу шлунка?

 • Діарея - це досить небезпечний для крихти стан, що супроводжується кряхтінням і вигинанням тіла. Вона може бути викликана різними причинами, починаючи з найсерйозніших - інфекцій (кишкових або ротавірусних). При інфекційному характері проблеми ймовірно навіть зневоднення дитячого організму, так що, чекаючи лікаря, дитину краще рясно поїти.
 • Якщо патологію лікар виключив, розлад може бути пов 'язаний з харчуванням. Можливо, якщо малюк штучник, батьки неправильно підібрали суміш. Не потрібно економити на власних дітях, суміші повинні бути якісними, з нормальним терміном придатності, від надійних виробників, які добре зарекомендували себе.

  Якщо рідкий стілець супроводжується "кислим" запахом, то цілком можливо, що в організмі новонародженого малюка виробляється недостатньо лактази і молоко (лактоза) до кінця не засвоюється. Лікар призначить дитині відповідну йому молочну суміш, яка не містить лактози.

 • І, нарешті, якщо у дитини діарея, стілець рідкої консистенції може просто виступати подразником для ніжної шкіри. Тому малюк буде кряхтіти і вигинатися, намагаючись знайти максимально зручне для нього положення. Тому не забувайте ретельно промивати попку малюка і підмивати його.

  Що робити, якщо новонароджена дитина кряхтить від запору?

 • Якщо кряхтіння супроводжується відсутністю стільця (для грудничків максимум становить 3 дні, для штучників - доба), кал є твердим і несформованим, а новонароджена дитина поводиться неспокійно, раптово напружуючись або тужачись, її личко так само раптово червоніє - всі ці симптоми вказують на те, що у новонародженого запор.У крихти може бути запор
 • У таких випадках починати потрібно зі зміни раціону мами, яка повинна вживати більше кисломолочних продуктів. Самій дитині потрібно побільше давати пити і не забувати про необхідність масажу живота. Якщо цей комплекс заходів не дає ефекту, подальше вирішення проблеми повинен взяти на себе лікар, який і підбере при необхідності потрібне слабке. Він же підкаже, протягом якого часу можна приймати препарат, щоб він не викликав звикання.

Чи потрібно звертатися до лікаря, якщо новонароджена дитина кряхтить?

 • Найкраще бути постійно на зв 'язку зі своїм сімейним педіатром, особливо в перші 3 місяці, які є найважливішими і відповідальними. Лікарю слід повідомляти і про кряхтіння, і про потуги, і про інші реакції дитини та зміни в її поведінці.
 • Лікарю простіше визначити, що викликає ту чи іншу реакцію малюка, до того ж він завжди може порадити не тільки засоби або вправи для полегшення стану дитини, а й підказати, як правильно харчуватися мамі, щоб подолання важкого періоду розвитку і становлення дитячого організму було комплексним. Лікар же при необхідності обмовить дієту, необхідні і заборонені для годуючої матері продукти.
 • Зазвичай самі дитячі лікарі закликають молодих батьків не панікувати, якщо до 3 місяців дитина періодично кряхтить, тужиться, згинається. Як правило, вже до четвертого місяця життя малюка робота всіх систем його організму починає стабілізуватися і ставати злагодженою. Достатньо періодичних телефонних консультацій з дільничним педіатром. А от якщо дитина починає не тільки кряхтіти, а й часто заходиться в плачі, то звернення до фахівця необхідне.Звертайтеся до лікаря лише у певних випадках

Кряхтіти, тужитися, сопіти, червоніти - все це абсолютно нормально для здорової дитини. Бити тривогу потрібно в наступних випадках:

 • Немовля починає зригувати не відразу після їжі, а після закінчення години і більше, зригувана маса значна (порядку столової ложки);
 • Малюк часто і рідко зневажається;
 • У каловій масі новонародженої дитини помітна кров;
 • Дитина починає відвертатися від їжі, хоча пройшло вже достатньо часу після останнього прийому їжі;
 • Погано додає у вазі;
 • У дитини часто трапляються запори на кілька днів;
 • Дитина стає млявою або навпаки, перевізованою;
 • На тілі малюка з 'являється висип.

На щастя, набагато частіше малюки кряхтять і вигинаються просто тому, що ще не вміють видавати інших звуків і виконувати інші рухи. Нехай саме так буде і з вашим крихтою!

Корисні статті про дітей:

 • Чому дитина не слухається
 • Що робити, якщо дитина постійно бреше
 • Дитина хуліган - що робити
 • Повільна дитина-копуша
 • Чхає новонароджена дитина