Марисса Майєр і однороги: 6 модних тем, про які потрібно забути в 2016 році

Марисса Майєр і однороги: 6 модних тем, про які потрібно забути в 2016 році

Про те, що зміниться у світі стартапов і технологій, розповідає редактор Wired Джесси Хемпел.


Є одна гра, в яку я люблю зіграти на технологічних конференціях. Кожного разу, як хтось використовує термін "одноріг", він повинен хлиснути пива, кави або газованої води. Через півгодини вас занудить від вашого напою. "Одноріг" — стартап, який стає мільярдною компанією — був корисним терміном в 2015 році. Але це слово так затягали, що воно практично втратило свій сенс. Модні ідеї взагалі швидко перетворюються на кліше — замість того, щоб проливати світло на деяке явище, вони тепер затушовують факти і заохочують розумову лінь. Так що в 2016 році пора відмовитися від декількох таких модних тем.

"Однороги". Спасибі засновникові фонду Cowboy Ventures Эйлин Ли за винахід цього терміну. Йдеться про компанії, які без виходу на біржу оцінюються в мільярд доларів або більше. Але тепер, згідно з вересневою доповіддю Credit Suisse, таких компаній вже як мінімум 124 — адже вони, як передбачалося, мають бути рідкісними. У 2009 році їх було всього чотири. Однороги — це міфічні істоти, яких ніхто ніколи не бачив. Тому варто пам'ятати, що якщо вам раптом зустрівся одноріг, то швидше за все, це просто кінь з пластиковим рогом.

"Економіка спільного користування", Sharing Economy. Хлопці, ніхто нічим не ділиться. Цей термін створив деякий сяючий ореол навколо компаній ніби Airbnb і Uber, але сенсу в нім більше немає ніякого. Як же називати ці компанії? У Wired ми називаємо їх "сервіси за запитом": вони допомагають людям, наприклад, знайти прибиральницю або забратися удома саме у той момент, коли їм це треба. Це новий підхід до задоволення споживчого попиту і попиту на працівників, але не потрібно прикидатися, що у нас тут не капіталізм.

"Розумне" що-небудь. Хтось вирішив, що якщо деякий предмет підключений до інтернету, його можна назвати "розумним". Розумний будинок. Розумний автомобіль. Розумний годинник. Смартфон. Але як ми бачимо, додавання деякої технології зовсім не обов'язково робить річ розумніше. Навіть навпаки, технологія нерідко отупляє. Коли мій телефон вібрує, пищить і іншими способами відволікає мене від роботи, це тупа річ на моєму столі. Підключення предметів до інтернету дає можливість зробити їх корисними, тобто зробити їх розумніше. Але це може забезпечити тільки правильний дизайн.


"Ношені" технології, wearables. Цей кострубатий термін, що описує лавину продуктів, які тим або іншим способом підключають інтернет до вашого тіла, — фитнес-трекери, годинник, Google Glass, — пора відправити на звалище. "Ношені" пристрої наступного року почнуть зникати — вони ставатимуть все менш помітними і все менш вимогливими, але при цьому даватимуть нам більше даних про наше тіло. Так давайте заразом позбавимося і від цього слова. Врешті-решт, хіба його вживає хто-небудь, окрім технологічних ентузіастів з Долини та журналістів?

Марисса Майєр. План Yahoo змінити все у своєму бізнесі займе явно більше року. Але це не заважає акціонерам-активістам вимагати відставки Майєр, а журналістам постійно міркувати про її долю. У Кремнієвій долині явно є ностальгія по Yahoo 1990-х, по компанії, яка колись домінувала в інтернеті, але нинішня Yahoo вже давно не має особливого значення. Її CEO не зможе повернути бізнес в ті часи, але можливо, їй вдасться заспокоїти інвесторів і допомогти компанії вижити. Поїхали далі, тут дивитися більше не на що.

Пухир. Так, можливо, новий технологічний пухир і справді існує. А може, його немає. Якщо пухир і є, то він, швидше за все, виникає на пізніх стадіях фінансування — це те, що приносить "однорогам" ті самі багатомільярдні оцінки. І можливо, в найближчому майбутньому фонди поводитимуться стриманіше, і деякі з цих оцінок впадуть. Але ніхто не може точно сказати, коли це станеться. А доти розмови про пухир призводять лише до каламутних порівнянь з крахом доткомов на початку нинішнього століття. І якщо ви не помітили, відтоді багато що змінилося. Метафора "пухиря" — сама по собі пухир.